Make your own free website on Tripod.com

PC REHBERI'NE HOS GELDINIZ

Bilgisayarin Tanimi | Bilgisayarin Geçmisi (Resimli Kronolojik)
Internet Olusumu | Internet Ögeleri | E-mail (Elektronik Posta)
Yardimci Yazilimlar | Zararli ve Casus Yazilimlar | Sürücü (Driver) Yazilimlari
Ana Donanimlar | Yan Donanimlar
MS DOS | MS Windows 98 | MS Windows 2000 | MS Windows NT | MS Windows XP (Experience) | Linux ve Unix
MS Word Sorulari | MS Exel Sorulari | PC ile Ilgili Sorular ve Cevaplari
subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link
subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link

MS WİNDOWS NT

 Microsoft NT (New Technology) Isletim Sistemi, Windows NT 3.1 adiyla sunulan 1993' teki sürümünden bu yana, ag isletim sistemleri için, standart belirleyici olmustur. Ilk sürümünün kullanissizligina karsin, bu isletim sisteminin özellikleri ve islevselligi daha sonra sürekli olarak gelismistir. Büyük reklam kampanyalari, Microsoft'un gündemdeki isletim sistemi Windows 95 ile ilgilenirken, Windows NT' ye bir takim yeni özellikler ve islevler, gürültülü olmasa bile düzenli olarak eklenmistir. Ag yazilim uzmanlari bu ilerlemeyi ve her yeni ilerlemeyle birlikte gelen kazanimlari da fark etmisler, ancak hiçbir zaman Windows NT' yi ag isletim sistemleri içinde bir lider olarak ilan etmeye hazir olmamislardir. Windows NT sürüm 4' ün gelismesiyle bu durum degismistir.

 Windows NT' nin 4. Sürümü, Windows 95' den gelen kullanimi kolay grafik arabirimleri kendisiyle bütünlestirmesi, hem de farkli cografi konumlardaki kullanicilarla kurulacak baglanti sorunlarina getirdigi çözümler açisindan, ag isletim sistemleri içinde oldukça büyük bir gelisimi temsil etmektedir. Tüm kullanicilarin baglantilarini yaptiktan sonra da, bilginin paylasimi için insanlarin çalisma biçimlerinde kökten degisiklikler yapacak olan, yeni ve güçlü birtakim araçlar da saglamaktadir.

 Dahasi, teknolojik mekanizmanin tümü, daha önce oldugundan çok daha kolay bir biçimde denetlenmekte ve yapilandirilmaktadir. Windows NT Server' in 4. Sürümü zahmetsiz bir yönetime dogru adimdir. Windows NT agi, genellikle istemci/sunucu mimarisi olarak adlandirilan merkezlesmis bir ag isletim sistemini kullanir. Ag isletim sisteminin büyük bölümünün çalistirildigi merkezi bilgisayar, sunucu (server) olarak adlandirilir. Sunucu tarafindan yönetilen kaynaklari kullanan bilgisayara ise istemci (client) denir. Böylece bir agdaki tüm bilgisayarlar, sunucu ya da istemci olarak görevlendirilmislerdir. Sunucular hizmet saglar, istemciler de bu hizmetleri kullanirlar.

 Her bilgisayar, bir isletim sistemi gerektirir. Ancak, bir ag sunucusu ile bir ag istemcisinin gereksinimleri genellikle çok farkli olmaktadir. Bir sunucu, bir kisisel PC isletim sistemi tarafindan normal olarak kullanilan islevlere ek olarak, su islemleri de yönetmelidir ; 

  • Uzak dosya sistemleri
  • Paylasilan uygulamalarin çalistirilmasi
  • Paylasilan ag aygitlari için girdi ve çikti
  • Ag baglantili islemlerin CPU zamanlamasi
  • Ag güvenligi

 Ag sunucusu, sunucuya özgü ek ag islevleri için tasarlanan bir isletim sistemini kullanir. Bir sunucu düzinelerce ve hatta yüzlerce kullanici için yazdirma, dosya ve diger hizmetleri saglamak zorunda oldugundan, bir ag isletim sistemi güçlendirilmis ve saglam olmak zorundadir. Birçok kullanici, islerinin yapilmasi için sunucuya güvenir, bu nedenle sik yinelenen sistem hatalarini ve hatta reboot yapmak zorunda kalmak istemez.

 Bir ag istemcisi, is istasyonu isletim sistemini kullanir. Çünkü, istemci isletim sistemi, sunucu isletim sistemi kadar dayanikli olmak zorunda degildir. Bir is istasyonunun yeniden önyüklemesi, kullanici için sikinti yaratabilir ama bir baskasinin çalismasini aksatmaz. Bir istemci için yerlesik bir güvenlik sistemi de gerekmez, çünkü istemcinin güvenligi ag isletim sistemi tarafindan saglanmaktadir. Bir Windows NT Server agindaki istemciler, MS-DOS, Microsoft Windows 3.1, Windows 95, Windows NT Workstation, UNIX, Macintosh OS ve OS/2 gibi herhangi bir isletim sisteminde oldugu gibi çalisirlar. Bununla birlikte, bir istemci isletim sistemi ne kadar gelismis olursa, güvenlik ve bilgi paylasimi alanlarinda ag isletim sistemiyle isbirligi de o kadar iyi olur.

 Microsoft Windows NT, çok kullanicili sistemlerde, güvenlik, multitasking, istemci– sunucu (client–server) modeli gibi konulari destekleyen bir isletim sistemidir. NT Workstation ve NT Server olmak üzere iki çesittir. 

1.      NT Server

 NT Server önemli görevleri üstlenen güçlü bir ag isletim sistemidir. NT Server ag yönetiminde gereksinim duyulan yardimci ve yönetici programlara sahiptir. NT Server isletim sisteminin en önemli özelligi istemci - sunucu (Client – Server) isletim modelidir. NT Server isletim sistemiyle birlikte Microsoft, Backoffice stratejisini gelistirmistir. Backoffice, server programlarindan olusan bir program ailesidir. 

2.      NT Workstation

  NT Workstation, yerel güvenlige sahip olan bir isletim sistemidir. NT Workstation tek basina güçlü bir isletim sistemi olarak kullanilabildigi gibi, esler arasi (peer to peer) ag olarak da kullanilabilir. NT Workstation ayni zamanda NT Server' in bir is istasyonu olarak da kullanilir.  

Çoklu islemciler için destek

 Windows NT Server, simetrik çoklu islemcili bilgisayarlari da desteklemektedir. Dört islemcili bir bilgisayara yüklenebilir. Windows NT Workstation ikiden fazla islemcisi olmayan makinelerle sinirlanmistir. 

Çok görevlilik ve çoklu çalisma

  Çok görevlilik, sizi birçok seyin ayni anda olduguna inandiran bir yanilsamadir. Gerçekte olan, islemcinin birçok görev arasinda hizla geçis yapmasidir. Çok görevlilik, hizli bir bilgisayarda ve onu iyi kullanan (Windows 95) bir isletim sisteminde, birçok seyin ayni anda oldugu izlenimini veren oldukça inandirici bir yanilmasa yaratmaktadir. Windows NT, çok görevliligi çok iyi kullanmakta ve her görevi digerlerinden özenle ayirmaktadir. Bu, aksayan bir programin tüm sistemi bozmasini önlemek için gereklidir. Çökmüs bir uygulama, diger görevleri veya sistemin kendisini etkilemeden kapatilabilir.

Bununla birlikte Windows NT, çoklu çalismayi gerçeklestiren uygulamalardan da yararlanabilir. Çoklu çalisma, bir uygulamanin çok sayida yürütme yolunu is parçacigi (thread) kullanabildigi bir islemdir. Çok islemcili bir bilgisayarla islem yaparken, iki is parçacigi ayni anda çalisabilir. Baska bir deyisle çoklu çalisma, çok görevliligin yapar gibi göründügü seyi gerçekte yapmaktadir. 

NT dosya sistemi

 NT File System (NTFS), Windows NT Server ve Windows NT Workstation ile kullanilabilmesi için tasarlanmistir. Söz konusu dosya sistemi, daha önceden çalismis olabileceginiz File Allocation Table (FAT) veya VFAT sistemlerinden oldukça farklidir ve bir ag ortamina çok daha iyi uyar. NTFS su özellikleri içerir: 

Bosluklar dahil 255 karaktere kadar dosya adlari ve çoklu uzantilar için destek.

Kisa MS-DOS uyumlu dosya adlarinin otomatik olusumu.

Sicak düzenleme özelligi. Kötü disk bölümündeki veri otomatik olarak iyi bir bölüme tasinir ve kötü olan, hizmetten kaldirilir.

Dosya ve klasörler için izinler belirlemenizi saglayan yerlesik güvenlik.

Disk hatasi durumunda dosyalari geri yüklemek için kullanilabilecek günlük dosyasi biçimindeki hata toleransi.

 Özet olarak, Microsoft Windows NT ( New Technology ), Microsoft' un Windows ailesinden pek çok alanda farklilik gösteren ve en iddiali isletim sistemidir. Windows NT multi-thread ve çogul-islemli  yeteneklere sahip bir isletim sistemidir. Bir server olarak pek çok isi hiç duraklamaksizin yapabilir. Windows NT, Microsoft' un “Her Yerde Ag” stratejisinden yola çikan ve son noktayi koyan bir ag isletim sistemidir. NT, Gigabyte' larca dosyalari, birçok diski ve kaynagi ayni anda idare edebilen bir yapiya sahiptir. NT, geriye uyumluluk olarak Windows programlarindan çogunu çalistirabilir. NT ile beraber gelen ekstra yönetim ve ag izleme araçlari sayesinde tüm agi çok kolay bir sekilde izleyebilirsiniz.

Dosya Güvenligi

Dosya güvenligini saglamanin iki yolu vardir:

·          Dosya erisimini denetlemek

·          Dosya bütünlügünü korumak

 

Hem veri hem de belge dosyalari yapilandirilmis biçimde veri içerir, ancak belge dosyalari genellikle insanlar tarafindan okunabilirken, veri dosyalari bir program tarafindan yorumlanmalidir.

Microsoft Windows NT Server sürüm 4 hem klasör hem de dosya düzeyinde erisimi denetlemenize olanak saglar. Böylece, bir klasöre tam erisimi olan biri, o klasördeki bir dosyaya erisemeyebilir veya bunun tam tersi. Ancak bu sadece, NTFS dosya sistemini seçmisseniz mümkün olabilir. Aslinda,Windows NT' deki izinler, herhangi bir dosyaya atanabilen bilesimlerdir. Kisisel dosya özellikleri sunlardir:

Read (Okuma)          (R)

Write (Yazma)         (W)

Execute (Çalistirma)  (E)

Delete (Silme)          (D)

Change Permissions (P)

Take Ownership       (O)

Ayrica, yetkilendirilmemis erisim denemelerini önleyecek sekilde hassas ve gizli dosyalari denetlemek gerekir.

 

©2005 OZAN KA