Make your own free website on Tripod.com

PC REHBERI'NE HOS GELDINIZ

Bilgisayarin Tanimi | Bilgisayarin Geçmisi (Resimli Kronolojik)
Internet Olusumu | Internet Ögeleri | E-mail (Elektronik Posta)
Yardimci Yazilimlar | Zararli ve Casus Yazilimlar | Sürücü (Driver) Yazilimlari
Ana Donanimlar | Yan Donanimlar
MS DOS | MS Windows 98 | MS Windows 2000 | MS Windows NT | MS Windows XP (Experience) | Linux ve Unix
MS Word Sorulari | MS Exel Sorulari | PC ile Ilgili Sorular ve Cevaplari
subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link | subglobal7 link
subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link | subglobal8 link

MS WİNDOWS XP (EXPERİENCE)

Windows, 3.1 sürümünden 95' e geçiste oldugu gibi köklü bir degisim geçirdi. Windows artik daha stabil, daha eglenceli ve daha güvenli.

 Microsoft' un yeni isletim sistemi Windows XP kullanicilara yeni bir dünyanin kapisini aralayacak. Isimdeki XP kisaltmasi Türkçe karsiligi “Deneyim” olan Experience sözcügünü temsil ediyor. XP' nin ilk olarak sadece 32 Bit' lik Home Edition ve 32 ile 64 Bit seçenekleri olan Professional versiyonlari bulunmaktadir. Henüz piyasaya çikis ismi kesin olmayan 32 ve 64 Bit' lik sunucu versiyonlari ise halen Whistler kod ismi altinda çalisiyorlar. 

Kullanicilara yepyeni bir dünyanin kapilarini aralayan Windows XP Web baglantilari ile Microsoft' un NET' e giden yolunda en önemli adimi olusturuyor. Zaten kullanici tabanli bir isletim sistemi olan Windows XP sundugu bir çok yeni fonksiyon ve entegre araçlar ile, çogu zaman her hangi bir ticari programa gerek kalmadan kullanicilarin hemen hemen tüm isteklerini karsiliyor. 

Windows XP ile beraber Windows 2000' den bilinen versiyonlara (Professional Server, Advanced Server) yeni bir tane daha ekleniyor, Home Edition. Bu, su ana kadar ki Windows 9x/Me kullanicilarina NT çekirdeginin güvenligini sunacak. Böylece, güvenli NT çekirdeginde oyunlar, çoklu ortam ve genis bir donanim destegi yelpazesi ile, ev kullanicilarinin tüm ihtiyaçlari stabil bir ortamda karsilanacak. Microsoft, Windows XP ile ayni temel platform üzerinde farkli kullanici gruplarinin isteklerini en iyi sekilde karsilamayi hedefliyor. Aslinda Windows XP' nin Home ve Professional Edition sürümleri arasinda oldukça büyük farklarda mevcuttur. Home Edition' in 64 Bit' lik versiyonu bulunmayacak ve SMP (Symetric Multi Processing) gibi özelliklere de sahip degil. Ayrica bu versiyonun bir Domain' e baglanamayacak olmasi da firmalarin masa üstlerinde Professional sürümünü kullanmalarini gerektirecek. 

Windows XP Professional  

Windows XP Professional isinizde daha verimli çalisabilmek için gerek duydugunuz esnekligi sunmaktadir. 

Yeni Görsel Tasarim

 Windows XP Professional bir yandan Windows 2000'in temel tasarimini korurken diger yandan yeni kullanici arayüzüyle sik yapilan isleri birlestirerek basitlestirmekte ve bilgisayarinizda gezinebilmeniz için yeni görsel ipuçlari sunmaktadir. Bir dügmeyi tiklayarak, güncellestirilmis arayüz veya klasik Windows 2000 arayüzü arasinda seçim yapabilirsiniz. 

Baslat Menüsü

  Yeniden tasarlanan Baslat menüsü sik kullandiginiz uygulamalari gruplara ayirarak erisim kolayligi saglamaktadir. Önce sik kullandiginiz bes program görüntülenmekte, varsayilan elektronik postaniz ve Web tarayiciniz her zaman elinizin altinda bulunmaktadir. Tek bir tiklamayla belgelerinize, yazicilara ve ag baglantilarina erisebilirsiniz. Yine tek bir tiklamayla Yardim ve Destek alabilir, sisteminizi yapilandirmak için gerekli araçlara ulasabilirsiniz. Baslat menüsünü kendi gereksinimlerinize uyacak sekilde kisisellestirebilirsiniz.  

Görev Çubugunu Gruplara Ayirma

 Görev çubugunu gruplara ayirarak temiz ve düzenli tutabilir, böylece zaman kazanabilir ve istediginiz ögelere hemen ulasabilirsiniz. Açik dosyalar uygulama türüne göre gruplara ayrilmaktadir. Örnegin, birden çok Word belgesi açiksa, bu belgeler tek bir görev çubugu dügmesi altinda görüntülenecektir; belgeleri bu görev çubugu dügmesi ile ayni anda döseyebilir, basamaklandirabilir veya simge durumuna küçültebilirsiniz. 

Belgelerim

 Yaptiginiz isle ilgili Windows seçeneklerini görebilirsiniz. Örnegin, bir Powerpoint sunusuna eristiginizde, dinamik bir menüde kes, yapistir, kopyala, yazdir, elektronik postayla gönder veya bu dosyayi Web'de yayinla gibi ilgili isler liste halinde gösterilmektedir. Dosyalarinizi küçük resimler veya (dosya adi, boyutu, türü veya degisiklik tarihi gibi) gruplar halinde görüntüleyebilirsiniz. 

Birden çok görev yapma

 Windows XP Professional kapsamli 32-bit mimari kullanmaktadir; bu mimari Windows'un önceki sürümlerine göre, ayni anda, daha çok sayida program çalistirabilmenizi ve çok is gerçeklestirebilmenizi saglamaktadir. 

Web üzerinde Kolayca Bilgi Yayinlayabilme Olanagi

  Bir sihirbaz sirketinizin intranet'inde hizli bir sekilde dosya ve klasör yayinlayabilmenizi saglamaktadir.  

Gelismis Dosya Iliskileri Özelligi

 Dosya iliskisi baska bir uygulama tarafindan dagitilan bilinmeyen bir belgeyi açmak kafa karistirici olabilmektedir. Dosya iliskisi yeni yüklenen bir uygulama tarafindan alinirsa, Windows XP Professional sizi uyararak bu karisikligi ortadan kaldirmaktadir. Bir dosya iliskisi bozuldugunda, sihirbazi çalistirarak dosya iliskisini onarabilirsiniz. 

Entegre CD Kaydetme Özelligi

 Windows XP Professional Kaydedilebilir (CD-R) veya Yeniden Yazilabilir (CD-RW) CD sürücülerinde CD kaydetmek için entegre destek sunmaktadir. Verilerinizi CD'de saklamak artik diskette saklamak kadar kolay hale gelmektedir; hiçbir üçüncü sahis çözümüne gerek kalmamaktadir.        

DualView

 Birden çok ekranla çalisarak verimini artirabilirsiniz. DualView ile tek ekran bagdastiricisina bagli iki monitörde tek bir bilgisayar masaüstü görüntülenebilmektedir; bir baska deyisle, bilgisayariniza iki monitör baglayabilirisiniz. Kullanici dizüstü bilgisayarinda hem dahili LCD ekrani hem de harici monitörü kullanabilmektedir. Masaüstü ortamlari için bu islevi destekleyen çok farkli yüksek kapasiteli ekran bagdastiricisi bulunmaktadir. 

Sorun Gidericiler

 Windows XP Professional islevlerini kendi basiniza yapilandirarak, gelistirerek ve bu islevlerle ilgili sorunlari çözerek zaman kazanabilir ve daha verimli çalisabilirsiniz. 

  Nerede olursaniz olun, meslektaslarinizla baglanti kurun, dosyalariniza ve uygulamalariniza ulasin ve Internet'e baglanin.  

Sizi Internet'e, meslektaslariniza, müsterilerinize, dosyalariniza ve uygulamalariniza baglayan Windows XP Professional ulasmak istediginiz her seye isyerinizin uzagindayken bile ulasabilmenizi saglamaktadir. Windows XP Professional dizüstü bilgisayarlar için olusturulan en gelismis isletim sistemi oldugu için yolculuk sirasinda da isyerinizin rahatliginda çalisabilirsiniz. Windows XP Professional içindeki yeni, gerçek zamanli haberlesme özellikleri sizi elektronik postanin ötesine tasimakta ve size uzaktan çalisma konusunda daha fazla seçenek sunmaktadir. 

Tüm Verilerinize ve Uygulamalariniza Uzaktan Erisim Olanagi

Ag Baglantilari

  Ag Baglantilari klasörü bilgisayarinizla Internet, bir ag sistemi veya baska bir bilgisayar arasindaki baglantilara kolay bir sekilde ulasabilmenizi saglamaktadir. Ag Baglantilari sayesinde isyerinizdeyken veya uzak bir konumdayken ag kaynaklarina ve islevlerine erisim saglayabilirsiniz. Baglantilarinizi Ag Baglantilari klasörünün içinden olusturabilir, yapilandirabilir, saklayabilir ve izleyebilirsiniz. 

Uzak Masaüstü

 Uzak Masaüstü özelligi Microsoft'un Remote Desktop Protocole'ünü (RDP) kullanarak masaüstü bilgisayarinizda sanal bir oturum olusturmanizi saglamaktadir. Uzak Masaüstü sayesinde çevirmeli baglanti veya Sanal Özel Ag (VPN) baglantisi dahil olmak üzere her türlü ag baglantisindan kendi masaüstü bilgisayarinizda saklanan verilere ve uygulamalara ulasabilirsiniz. 

  Çevrimdisi Dosyalar ve Klasörler

  Çevrimdisi durumdayken de aynen çevrimiçi durumdaki gibi belgelerinizde çalisabilirsiniz. Ag baglantisini keserken gerekli ag dosyalarini ve klasörlerini belirleyebilirsiniz. Windows XP Professional sayesinde çevrimdisi klasörler sifreli hale getirilmekte ve yüksek güvenlik düzeyi saglanmaktadir. 

Çevrimdisi Görüntüleme

 Internet'e bagli degilken kullanmak istediginiz önemli Web sayfalarini belirleyebilirsiniz.  

Zaman Uyumu Yöneticisi

  Çevrimdisi dosyalarinizi ve klasörlerinizi agdaki dosyalarla ve klasörlerle karsilastirabilir ve güncellestirebilirsiniz. Çevrimdisi çalismayi tamamlayip, yeniden baglandiginizda, degisiklikleriniz agdaki dosyalara da yansitilmakta, böylece en güncel kopyanin her zaman kullanilabilir olmasi saglanmaktadir. 

Gelismis Güç Yönetimi

  Windows XP Professional islemcinin durumunu izledigi için kullanilan güç miktarini azaltarak pil ömrünü uzatmaktadir. Bunun yani sira, kalan güç miktari konusunda daha kesin veri saglamakta ve sistemin aniden kapanmasini önlemektedir. Windows XP Professional, pil bitmeye yaklasinca sistemin uyanmasini saglamakta ve güç kesilmeden önce devam eden islerinizi kaydetmenizi olanakli hale getirmektedir.  

Uyku

 Uyku modu pil gücünden tasarruf saglamakta ve sistemin hizmet disi kaldigi süreyi kisaltmaktadir. Belirli bir süre sonra veya istendiginde, Windows XP Professional bellegi diske kaydedecek ve gücü kesecektir. Güç geri geldiginde, tüm uygulamalariniz aynen biraktiginiz sekilde yeniden açilmaktadir.  

Çalisir Durumda Takabilme Olanagi

 Windows XP Professional donanim yapilandirmanizi degistirmeden veya sisteminizi yeniden baslatmadan tasinabilir bilgisayarinizi takabilmenizi ve sökebilmenizi saglamaktadir.  

Gelismis Yapilandirma ve Güç Arayüzü (ACPI)

  ACPI en son güç yönetimi ve tak ve kullan destegini sunmaktadir. 

Gelismis Çevrimiçi Konferans Olanagi

  NetMeeting 3.1 konferans yazilimi gibi uygulamalar Windows XP Professional içindeki gelismis ses ve video akisindan yararlanabilecektir; bu özellikler çevrimiçi egitim, konferans görüsmeleri ve video konferans olanaklarini artirmaktadir.  

Saglam Temel

  Gerek duydugunuz güvenilirlige, uyuma, güvenlige ve gelismis Yardim ve Destek seçeneklerine sahip olun.

Windows 2000'nin gücü kanitlanmis kod tabanini temel alan Windows XP Professional verilerinizin güvenligini ve bilgilerinizin gizliligini korumak için yeni özellikler sunmaktadir. Günümüzün pek çok donanimiyla ve yazilimiyla uyumlu olan bu isletim sistemi en son yeniliklerden yararlanmaya hazir durumdadir. Windows XP Professional saglam altyapisi ve çigir açan yeni özellikleriyle is gününüz sona erdiginde bile çalismayi birakmayacak. 

Üstün Güvenilirlik

 Windows XP Professional 32-bit bilgiislem mimarisine ve tamamen korumali bellek modeline sahip Windows 2000'in gücü kanitlanmis kod yapisini temel almaktadir. Bu nedenle, Windows XP Professional tüm is kullanicilari için su anda piyasada bulunan en güvenilir sürümdür. 

Sistemi Geri Yükle

  Sistemi Geri Yükle özelligi sayesinde kullanicilar ve yöneticiler sistem hatasiyla veya baska bir önemli sorunla karsilastiklarinda, veri kaybetmeden bilgisayari eski durumuna geri getirebilmektedir. Sistemi Geri Yükle özelligi kolayca tanimlanabilen geri yükleme noktalarini otomatik olarak olusturmakta ve böylece sistemi önceki durumuna geri getirebilmenizi saglamaktadir. Sistemi Geri Yükle özelligi kullanici verilerini veya belge dosyalarini eski durumuna getirmemektedir, dolayisiyla geri yükleme islemi kullanicilarin çalismalarini, postalarini veya geçmis ve sik kullanilanlar klasörlerinin içerigini degistirmemektedir  

Aygit Sürücüsü Geri Yükleme

 Belirli türlerdeki yeni aygit sürücüleri yüklendiginde, Windows XP Professional önceden yüklenen sürücünün bir kopyasini saklamakta ve sorun olustugunda bu kopyayi geri yükleyebilmektedir.  

Gelismis Aygit Sürücüsü Onaylayicisi

 Windows 2000'de ilk kez kullanilan aygit sürücüsü taniyicisini temel alan Windows XP Professional sürümü aygit sürücüleri için çok daha zorlu sinama islemleri gerçeklestirmektedir. Windows XP Professional sinamalarini geçen aygit sürücüleri pazarda bulunan en güçlü sürücüler olacak ve üstün sistem dengesi saglayacaktir 

Internet Baglantisi Güvenlik Duvari

  Windows XP Professional bilgisayarinizi sik rastlanan Internet saldirilarina karsi koruyan bir güvenlik duvari istemcisi sunmaktadir.  

Çok Kullanici Destegine Sahip Dosya Sistemi Sifreleme (EFS) Özelligi

 EFS her dosyayi rasgele olusturulan bir anahtarla sifreli hale getirerek kötü niyetli kullanicilara ve veri hirsizligina karsi yüksek koruma saglamaktadir. 

Yüksek Uygulama Uyumlulugu

  Windows 2000 Professional'da çalismayan yüzlerce uygulama Windows XP Professional'da çalisabilmektedir. Bir uygulama Windows XP Professional tarafindan yerel düzeyde desteklenmiyorsa, siz veya sistem yöneticinizi bu uygulamanin Windows NT 4.0 veya Windows 95/98/Me uyumluluk modunda çalismasini saglayabilir ve programin herhangi bir performans kaybi olmadan dogru çalisabilmesini olanakli hale getirebilirsiniz. Yeni isletim sistemi için güncellestirilen programlara ait güncellestirme dosyalari Windows Güncellestirme Web sitesinde bulunacaktir.  

Gelismis Yardim ve Destek Hizmetleri

  Windows sürümlerinden tanidigi (Ara, Dizin ve Sik Kullanilanlar gibi) özellikleri World Wide Web içerigiyle birlestirerek kullanicilarin gerek duyduklari yardima gerek duyduklari anda ulasabilmesini saglamaktadir. Yardim ve Destek Merkezindeki içerik sorunuzu yanitlamiyorsa, yine bu merkezi kullanarak bir arkadasiniza, destek topluluguna veya profesyonele ulasarak yardim alabilirsiniz. Ayrica, Bilgisayar Bilgilerim ve Sistemi Geri Yükle gibi araçlari kullanarak sik rastlanan sorunlari teshis edebilir ve düzeltebilirsiniz.  

Uzaktan Yardim

  Uzaktan Yardim'i kullanarak bilgisayarinizin kontrolünü uzman bir meslektasiniza veya bir sistem yöneticisine devredebilirsiniz; bu kisi masaniza gelmeden teknik sorunlarinizi çözebilir. Siz izin verdikten sonra ilgili kisi bilgisayarinizi ag üzerinden kontrol edebilmektedir. Yardim istiyorsaniz, elektronik davetiye göndermeniz yeterlidir. Uzaktan Yardim kullanimi ile ilgili talimatlar davetiyeyle birlikte otomatik olarak gönderilmektedir; alicinin yanitlamasi gereken süreyi sinirlayabilirsiniz. Güvenligi artirmak için alicinin bilgisayariniza baglanirken parola kullanmasini isteyebilirsiniz.   

Otomatik Güncellestirmeler

  Windows XP Professional kullanici Internet'e bagliyken kullanicinin onayini alarak art alanda önemli sistem ve güvenlik dosyalarinin güncellestirilmis sürümlerini yüklemektedir. Bu karsidan yükleme islemleri Internet üzerindeki gezintinizi aksatmayacak sekilde tasarlanmistir; karsidan yükleme islemi tamamlanmadan baglanti kesilirse, baglanti yeniden saglandiginda güncellestirme islemi otomatik olarak devam etmektedir. Güncellestirme dosyasi yüklendikten sonra izniniz olmadan yüklenmemektedir.  

Gelismis Windows Güncellestirmesi

Windows XP Professional için pazara sürülen uygulama uyumu güncellestirmeleri, yeni aygit sürücüleri ve diger güncellestirmeler Windows Güncellestirmesi Web sitesinden elde edilecektir. (Kullanicilar otomatik güncellestirme yapmamayi seçtikleri takdirde, bu sitede önemli sistem ve güvenlik dosyalarinin güncellestirilmis sürümlerine ulasabilecektir.)  

Dinamik Güncellestirme Ayari

  Windows XP Professional, en iyi yükleme deneyimini elde edebilmeniz amaciyla Kur islemi sirasinda isletim sistemine en son güncellestirmeleri yüklemenizi saglayacaktir. Dosya yükleme isleminden önce, Windows XP Professional önemli sistem güncellestirmeleri için Web'de arama yapmakta ve güncellestirme dosyalarini yüklemektedir.    

 

©2005 OZAN KA